Nikomu to neříkej! Jak dlouho udržíte tajemství?


"Tři udrží tajemství, pokud jsou dva z nich po smrti." - napsal Benjamin Franklin. Tajemství, o kterém ví velké množství lidí, se opravdu neudrží dlouho tajemstvím.

Dr. David Robert Grimes je fyzik působící na Oxford University. Kromě svého výzkumu se věnuje popularizaci vědy a díky tomu se setkává s lidmi, které věří v konspirační teorie související s vědou. Rozhodl se proto podívat na to, co by bylo třeba k tomu, aby ty nejrošířejnější konspirační teorie byly pravdivé.

Utajení - to je podle Grimese klíčový prvek fungující konspirace. Vypracoval tedy vzorec postavený na třech faktorech - počet konspirátorů, doba trvání konspirace a dopady úmrtí konspirátorů. Vycházel ze skutečných konspirací, které byly odhaleny, například projekt NSA, Prism, který odhalil Edward Snowden. Grimes říká, že jeho vzorec funguje jako odhad pravděpodobnosti provalení nezávisle na tom, zda se jedná o cílené oznámení či o omylné prozrazení.

Svůj vzorec aplikoval na čtyři konspirační teorie:

 1. Američané nepřistáli na Měsíci
 2. klimatické změny se nedějí
 3. očkování je nebezpečné
 4. léčba rakoviny byla nalezena, ale je tajena

U očkování poprvé spočítal, jak dlouho by provalení trvalo, kdyby to tajili jen veřejné zdravotnické společnosti (WHO a CDC) a podruhé, kdyby to tajili veřejné zdravotnické společnosti a velké farmaceutické firmy. Podobně, u klimatických změn, nejprve počítal "dobu provalení" za předpokladu, že o tom vědí jen jednotliví vědci-klimatologové a pak pokud o tom vědí všechny instituty, které stojí za vědeckým konsensem.

A výsledky?
 1. Přistání na Měsíci
  • V roce 1969, kdy se přistálo na Měsíci, pro NASA pracovalo 411,000 osob.
  • Trvalo by tudíž 3.68 roku, než by se konspirace provalila.
 2. Klimatické změny
  • Pokud počítáme, že o konspiraci ví celá klimatologická komunita a vědecké společnosti podporující konsensus, jednalo by se o zhruba 405,000 osob.
  • Klimatický podvod by se tedy provalil za 3.7 roku.
 3. Očkování
  • Za předpokladu, že o škodlivosti ví zdravotnické organizace a osm největších farmaceutických firem, pravda by vyšla na povrch za 3.15 roku.
 4. Rakovina
  • Nalezená léčba by byla tajena 3.17 roku, než by někdo z 714,000 osob ze zdravotnických organizací, farmaceutických firem a výzkumných center šel s pravdou ven.

Pro zajímavost ještě vypočítal maximální počet osob, kolik může konspirace mít, aby vydržela po určitou dobu. Pokud se spokojíme s pětiletým utajením, můžeme do toho zapojit 2531 osob. Ale jestliže máme zájem o několika generační konspiraci, při 125 konspirátorech nám konspirace vydrží v utajení 100 let.

Na Grimesovu práci se můžete podívat ZDE. Ale nikomu to neříkejte! 😉

Komentáře

 1. bilderberg se tutlal nejak dlouho nato kolik lidi pracuje v mediich, nejak ty vypocty nefunguji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady nejde o to, kolik lidí pracuje v médiích, ale kolik osob o tajemství ví/je jeho součástí.
   Jinak Bilderberg vznikl 1954, založen princem Bernhardem z Nizozemí. Už o první konferenci, která se konala 29. - 31. 5. se vědělo. Nijak se to netajilo.
   V posledních patnácti letech se ale o Bilderberg začalo mluvit v široké veřejnosti a kolem této skupiny začaly vznikat konspirační teorie. To neznamená, že by byla předtím v tajnosti, byla jen mimo mainstreamový zájem. (Byla například zmíněna už v životopise prince Bernharda z roku 1962 - https://books.google.cz/books/about/H_R_H_Prince_Bernhard_of_the_Netherlands.html?id=Hv1AAAAAYAAJ&redir_esc=y

   Smazat

Okomentovat